Aj keď sa hovorí, že printová reklama je na ústupe, nie je tomu celkom tak. Všade vidíme nejaké letáky, plagáty, brožúry či iné propagačné materiály. Ich výrobcovia okrem obsahu a dizajnu riešia ďalšiu dilemu: akým spôsobom ich vytlačiť tak, aby to bolo pre nich ekonomicky, procesne aj kvalitatívne najvýhodnejšie?
,,Komplikovanejšia“ ofsetová tlačiareň
Možno pre bežného človeka menej známa technika tlače. Tlačiareň najprv napáli dizajn na kovové platne – jednu pre každú farbu. Zvyčajne sa používajú základne štyri farby tzv. CMYK: azúrová Cyan, purpurová Magenta, žltá Yellow a ,,kľučová“ čierna Key. Ofsetová tlač tiež umožňuje použiť vlastné farby atramentu (najmä farby Pantone). Ďalej sa dizajn prenesie z dosiek na gumové kotúče. Rôzne farby atramentu sa nanesú na gumu a potom medzi nimi prechádza papier či iný materiál. Papier prechádza všetkými kotúčmi, vrství farby tak, aby získal konečný obraz. Najlepšie tento proces znázorňuje tlač novín, kde môžete vidieť niekoľko sto až tisíc kusov papierov rolujúcich medzi valcami.
,,Moderná“ digitálna tlačiareň
Digitálnu tlačiareň nájdeme aj u vás doma. Táto technika aplikuje dizajn priamo na tlačovú plochu. V praxi to vyzerá, že si v počítači, mobile alebo na ,,flash drive“ nájdete súbor (obrázok, leták atď.). Ten odošlete s vašimi preferenciami tlače do tlačiarne pripojenej k počítaču. Tlačiareň spracuje údaje, vyhodnotí, ako najlepšie vytlačiť dokument a obrázok alebo text sa znovu objaví na stránke. Atramentové tlačiarne vytvárajú dokumenty umiestnením malých kvapôčok atramentu na papier, ktorý prechádza tlačiarňou. Laserové ,,mašiny“ používajú laserový mechanizmus v kombinácii s elektromagnetizmom. Aj veľké tlačiarenské či marketingové spoločnosti digitálnu formu tlače používajú, tlačiarne sú drahšie, rýchlejšie a presnejšie. Koncept je ale rovnaký ako pri vašich domácich pomocníkoch.
Porovnanie ofsetovej tlačiarne oproti digitálnej cez jej plusy a mínusy
Ofsetová tlač (litografia) je najrozšírenejšia technika tlače, je najbežnejším druhom tlače pre veľkoobjemové komerčné úlohy.
Výhody
- Vynikajúca kvalita (,,presné“ čisté písmo, obrázky bez škvŕn atď.)
Digitálna tlač má nižšiu kvalitu, presnosť aj ostrosť tlače.
- Lepšia ,,vernosť“ farieb
Ofsetová tlač môže kombinovať vlastné farebné atramenty pre každú úlohu, prirodzene dostane farby na potrebné miesto. Digitálne tlačiarne používajú štandardné atramenty, ktoré sa nemôžu presne zhodovať so všetkými farbami.
- Možnosť tlačiť na akomkoľvek druhu materiálu (netypické povrchy ako napr. kov a plast)
- Pri veľkoobjemových zákazkách sa to finančne viac oplatí
Musíte investovať peniaze do vytvorenia platní. Ak sú už všetky materiály pripravené na použitie, v skutočnosti miniete menej na objemovo veľké tlačenie oproti digitálnej tlači, ktorá je približne rovnaká na kus bez ohľadu na to, koľko kusov potrebujete.
Nevýhody
- Vysoké náklady na nízkoobjemové zákazky
- Dlhší čas prípravy (kvôli vytvoreniu platní)
- Horší priebeh v prípade, že dôjde k chybe
Ak nezachytíte napr. preklep v texte, proces začína znova.
Niekoľko rád na konečné rozhodnutie
Určite rozhoduje ,,koľko“ toho potrebujete vytlačiť. Ak tu hovoríme o viac ako cca 500 kusoch, váš projekt je dostatočne veľký na to, aby prekonal počiatočné náklady. Ofsetová tlač vám takto poskytne skvele vyzerajúce materiály, ktoré budú na kus stáť menej pri dostatočne vysokom objeme.
Dôležitý faktor je aj ,,na kedy“ potrebujete vytlačené veci. Ofsetovú tlač treba dopredu pripraviť, nemožno vykonať úkony ,,na poslednú chvíľu“.
Radi by ste mali jedinečné vizitky tlačené na kove či plaste? Síce digitálne možnosti sú rok čo rok flexibilnejšie, ofsetová tlač tu stále vyhráva.
Digitálna tlač je najjednoduchší a najlacnejší spôsob prispôsobenia tlačového textu či obrázku, a to aj v rámci tej istej tlače. Povedzme napríklad, že tlačíte plagáty propagujúce koncert v dvoch časoch. Pri digitálnej tlačiarni by ste mohli zmeniť rôzne informácie pre časť dávky a vytvoriť dve sady kariet pre dve predstavenia.
Ak potrebujete vidieť vytlačenú vzorku propagačného materiálu predtým, ako ju budete niekoľko krát tlačiť, vsaďte na digitál. Je to síce možné aj pri ofsete, budete však musieť predpripraviť najzložitejšie časti projektu (platne a atrament), čo je veľmi drahé.
Snáď už teraz nebude problém rozhodnúť sa, ktorú z týchto dvoch populárnych techník použijete a vaše vytlačené materiály hneď upútajú nielen dizajnom, ale aj kvalitou tlače.